THE 2-MINUTE RULE FOR BADANIE DNA OKA

The 2-Minute Rule for badanie dna oka

The 2-Minute Rule for badanie dna oka

Blog Article

Oftalmoskop jest wyposażony w funkcję zmiany zabarwienia światła. Dzięki strumieniowi zielonego światła lekarz może zweryfikować funkcjonowanie małych naczyń krwionośnych i stan włókien nerwowych.

Łącząc wyniki badania dna oka z historią chorobową pacjenta, lekarze mogą podjąć się dalszej diagnostyki w określonym kierunku. A to z kolei daje szansę na wdrożenie skutecznego leczenia – zarówno farmakologicznego, jak i operacyjnego. Wziernikowanie dna oka wykonywane jest również jako jedno ze sposobów monitorowania articleępów leczenia.

Badanie dna oka jest w stanie wykryć read more wiele chorób, a także monitorować przebieg już istniejących. Wśród chorób, które może wykryć wyróżnia się:

Przygotowanie do badania dna oka w oftalmoskopie jest stosunkowo proste, ale może wpłynąć na jakość i dokładność wyników. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę:

Badanie dna oka pozwala wykryć wiele chorób oczu. Najczęściej oftalmoskopię stosuje się przy podejrzeniu:

Oftalmoskop dzięki wbudowanym filtrom daje okuliście możliwość redukcji natężenia światła. Filtr zielony służy do obserwacji włókien nerwowych i drobnych naczyń siatkówki, a filtr kobaltowoniebieski jest wykorzystywany przy badaniu z użyciem fluoresceiny. 

Badanie dna oka nie zwiąże się z żadnymi poważnymi powikłaniami ani skutkami ubocznymi. Należy jednak pamiętać, aby po badaniu nie prowadzić samochodu ani innych pojazdów, a także pracować przy komputerze.

Dobrze jest wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne (po badaniu może wystąpić chwilowa nadwrażliwość na światło). Badanie dna oka odbywa się w zaciemnionym pokoju, nie jest bolesne, a umożliwia ocenę nie tylko kondycji narządu wzroku, lecz także stanu naczyń sercowych i mózgowych oraz ryzyka wystąpienia jaskry.

10 rodzaj badania polega na wykorzystaniu wziernika zwanego oftalmoskopem. Umożliwia to obserwację wewnętrznych struktur poprzez ich naświetlenie.

Obraz dna oka każdego człowieka różni się, a niektóre zmiany, które mogą w pierwszym momencie wyglądać jak patologiczne, mogą w rzeczywistości być elementem urody danego oka. Oczywiście, w przypadku oftalmoskopii, specjalista również zanotuje ewentualne niepokojące zmiany, a podczas następnej wizyty skonfrontuje swoje poprzednie obserwacje z obecnym stanem dna oka.

Poza problemami ocznymi, zmiany na dnie oka mogą świadczyć o początkach chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Jak wygląda badanie dna oka?

Oftalmoskopia polega na rzutowaniu światła na dno oka, co powoduje jego rozświetlenie i umożliwia oglądanie jego obrazu w czasie rzeczywistym.

Choroby United kingdomładu nerwowego – takie jak stwardnienie rozsiane, które mogą powodować zaburzenia widzenia.

Przez ten czas pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn. Pacjent może również odczuwać w  tym czasie nadwrażliwość na światło - podkreśla Lidia Główka.

Report this page